Leśna mapa numeryczna i prace przygotowawcze do sadzenia.

25 lutego.

Jak zawsze co wtorek udaliśmy się do naszej szatni ze strojem roboczym aby się przebrać i udać się na zbiórkę gdzie przekazywany nam jest plan na każde zajęcia. Tym razem dowiedzieliśmy się ze na dzisiejsze zajęcia przewidziane jest kilka rzeczy do wykonania oraz ze zaplanowane jest jedno spotkanie. Dotyczyć ono miało tematu map stosowanych w leśnictwie. A dokładniej leśnej mapy numerycznej. Ale co to tak właściwie jest.
Leśna mapa numeryczna jest to mapa w formie cyfrowej dostępna za pomocą sieci i urządzeń mobilnych. Jest ona także odwzorowaniem tego co mamy na papierze w formie cyfrowej.
Dla nadleśnictwa wygląda tak 
Do jej stworzenia potrzebujemy 3 plików SZEJP czyli obraz. DBF czyli tabela atrybutów oraz czegoś co nam to połączy czyli SHX. Aby taka mapa była bardziej dokładna i pokazywała rzeczywisty układ terenu nakładamy na nią całą gamę przeróżnych warstw i tak oto mamy WARSTWĘ WYDZIELEŃ, ODDZIAŁÓW, OPISÓW WYDZIELEŃ, DZIAŁEK EWIDENCYJNYCH, WARSTWĘ POWIERZCHNI PNSW (Powierzchnie nie stanowiące wydzieleń) dalej mamy WARSTWĘ GNIAZD, KĘP, DRÓG, CIEKÓW WODNYCH. Dodawanie tych wszystkich warstw po mimo ich ilości jest bardzo proste i tworzymy to za pomoca panelu ze wszystkimi dostępnymi warstwami 
Po nałożeniu tych warstw otrzymujemy mapę i wygląda ona tak. Warto jeszcze wspomnieć o tym ze odwzorowanie warstw to 1992, mapy geodezyjnej 2000 a obrazu gps 84.
Powstałą w ten sposób mapę nazywamy ORTOFOTOMAPĄ. I z nowu pojawia się pytanie. Ale co to jest? 
ORTOFOTOMAPA jest to najpopularniejsze odwzorowanie tego co powstaje za pomocą zdjęć lotniczych. Daje nam to szerokie pole widoku jednak nie pokazuje wszystkiego. Taka mapę aktualizuje się co ok 3 lata. Pozyskaniem dla nadleśnictw zajmują się Regionalne Dyrekcje Lasów Państwowych. I to właśnie z tych map powstaje jeszcze dokładniejsze narzędzie czyli NUMERYCZNY MODEL TERENU. On z kolei jest zobrazowaniem tego co jest w terenie czyli gruntów, rzeźby terenu, przebiegu dróg, rowów. Jest dokładny ponieważ nie posiada żadnej z warstw.i wygląda tak 
Aktualizacja map w obecnych czasach odbywa się dużo częściej bo mamy dostęp do lepszej techniki i sprzętu kiedyś były one aktualizowane raz w roku z powodu osobnej bazy opisowej i obrazowej. Jednak aktualizacja tych map to nie tylko wbijanie pomiarów w sprzęt ale i także analiza czy rzeczywiście w terenie to tak wygląda jak mamy w pomiarach. 

Po spotkaniu zostaliśmy podzieleni na kilka grup. Jedni rozpoczęli pracę z RAPTULARZEM. Ale o nim dokładniej w kolejnych wpisach. 2 grupa z kolei złożona z 5 chłopaków pojechała przygotować dół na sadzonka dla klas zaczynających zajęcia z sadzenia. Dokładniej o sadzeniu też w kolejnych wpisach bo wiedzy trochę jest. 
Praca polegała na odnalezieniu starego dołu co nie było takie proste bo teren pomimo 1, 5 ha nie był równa kartka. 
Dopiero telefon do leśniczego pomógł w jego odnalezieniu. Po jego zlokalizowaniu zabraliśmy się do oczyszczenia z drzewek które się tam zadomowiły oraz krzaków. Trzeba go było też wyrównać. Trochę pracy było. 
Ale poszło bardzo sprawnie i już po około 30 min można było zacząć przykrywać go wcześniej pozyskanymi świerkami. 
Praca szła sprawnie i po chwili juz coraz bardziej przypominało to zamierzoną formę. 
a całość juz skończona prezentowała się tak. I była efektem bardzo dobrej współpracy całej naszej grupy. To byla ostatnia praca na te zajęcia i czekał nas powrót do szatni i koniec pracy. 




Komentarze